Vuosikokous ja Kesäpäivät 24.7 Haminassa

Kaakon Beagle ry vietti 24.7. Haminassa Onkamaan Erämiesten majalla yhdistyksen vuosikokousta ja sen yhteydessä pidettyjä kesäpäiviä.Kokouksen päätöksellä erovuoroisten tilalle uusina jäseninä hallitukseen valittiin  Pekka Askola ja Petteri Saarnia. Muina jäseninä hallituksessa toimivat Eveliina Ekman, Aki Hauhia, Ari Suikkanen ja Mikko Vainikka. Yhdistyksen toiminnantarkastajaksi valittiin Sanna Pahkala ja varalle Ville Ahola. Yhdistyksen puheenjohtajaksi jatkokaudelle valittiin Ossi Hilden.
Kesäpäivien osuus avattiin muistelemalla yhdistyksen viime syksynä järjestämää Ajovoittajaottelua. Tilaisuuden alussa palkittiin kauden 2020 – 2021 yhdistyksen paras koira, KVA M – 20 Labbölen Pipsa. Pipsan  hieno menestys hakee vertaistaan: piirinmestaruuden ja idän lohkon voitot, joiden kruunuksi beagle ajoi itsensä vielä kotikisojen suomenmestariksi. Yhdistys huomioi menestyksen lahjakortilla, sekä tunnustuspalkinnolla, jotka yhdistyksen puheenjohtajalta vastaanottivat Pipsa sekä koiran omistaja Ari Suikkanen.


Suuren ja onnistuneen valtakunnallisen tapahtuman ainekset ovat yhteistyössä. Tähän liittyen KB oli kutsunut kesäpäiville kaikki 17 alueen metsästysseuraa, jotka olivat järjestämässä maastoja beaglein sm-kokeisiin. Kesäpäivillä tätä seuratoimintaa huomioitiin lämpimillä sanoilla ja yhdistyksille jaettuilla kunniakirjoilla. Tilaisuuden hyvän jälkimaun takasivat Aki ja Suvi Hauhian järjestämä lounaspöytä maukkaan aterian ja mansikkakakun kera.
Onkamaan Erämiesten puolesta tunnustuksen vastaanottivat seuran puheenjohtaja Tiina Holanti ja maastovastaava Esa Lammi.


Kesäpäivien perinteinen rantaonginta oli korvattu geenitestausinfolla. Tavoitteena geenitestauksella on lisätä terveystietoutta beaglein perinnöllisten sairausten osalta. KB:n kesäpäivillä harjanäyttein toteutettiin vapaaehtoisilta beagleiltä MLS:n ja Laforan näytteiden ottamiset. Tulokset analysoidaan Kuopion laboratoriossa. Yhdistys tukee taloudellisesti testausta edellyttäen, että testaustulokset saadaan julkisesti käyttöön. Testattavat koirat varmennettiin tilaisuudessa sirulukijalla. Testaajana Ari Suikkanen, vuorossa Jaritan Jetzu, omistaja Keijo Mikkelä

Ruokaähkyä sulateltiin testauksen jälkeen liikunnallisesti. Päivän päättyessä Suvi Hauhian pitämässä näyttelykoulutuksessa  oli havaittavissa selkeää oppimista, hihojen molemmissa päissä. Suvin tarkan silmän alla.. nuori mies Simo Suikkanen ja PipsaPäivän viihdyttävimmän osuuden tarjosi ennen kotimatkaa järjestetty beaglejen välinen kilpailu. Koirien vesikuppiin oli tiputettu halkaistu nakki, joka tuli pyydystää ja syödä mahdollisimman nopeasti. Tyylit vaihtelivat mutta kaikki nakinpalat päätyivät beaglein saaliiksi. Tämäkin kilvoittelu päättyi Pipsan uskomattomaan 7 sekunnin suoritukseen ja siten ylivoimaiseen voittoon. Toiseksi kiri Laku 19 s. Eka oli kolmas 38 s, Allu neljäs 45 s, Urkki viides 50 s, Ape kuudes 58 s (ainoa joka tyhjensi kupin ensin juomalla), Rampo seitsemäs 1 min 37 s ja Tinka kahdeksas 1 min 54 s.

Lakun tyylinäyte nakinpalojen käsittelystä. 


Suomen Beaglejärjestön tänä vuonna järjestämän kirjoituskilpailun voitti Saana Forsell (12 v). Yhdistys huomioi nuoren kirjoittajan ansiot 23.7. jaetuilla tunnustuspalkinnoilla. Tapahtumaa todistivat tyytyväisinä myös Ape ja Eka… Haukkispaukkis eli hieno suoritus, josta lämpimät onnittelut