Kaakon beaglen kauden avaus 3.9 Lemillä

Kaakon Beaglen metsästyksellinen yhteisjahti Lemin alueella

Syyskuun ensimmäinen lauantai ei ollut vielä valjennut, kun yhteisjahtiin osallistuneet Kaakon Beaglen jäsenet kipusivat koirineen ja varusteineen autoihinsa. Tällä kertaa yhdistyksen toiminta-alueella autojen keulat suuntautuivat kohden Lemiä. Osallistujat lähtivät matkaan Kouvolan ja Kotkan sekä Lappeenrannan suunnista. Lämpimien alkusyksyn päivien jälkeen jahti-ilmaksi oli valikoitunut ensimmäinen, monin paikoin pakkaslukemille painunut aamu.

Avoimesti tiedottaen ja yhdessä tehden

Metsästyskauden alkuun soviteltu Kaakon Beaglen yhteistapahtuma oli järjestyksessään neljäs perättäinen. Tähän yhdistyksen toimintasuunnitelman mukaiseen jahtiin oli ilmoittautunut seitsemän beaglea. Tapahtuman järjestelyvastuun hoiti Petteri Saarnia, joka oli Kytölän Eräveikkojen johtokunnalta saanut luvan yhteisjahdin toteuttamiseen. Petterin toimesta asia oli esitelty myös seuran kesäkokouksessa, jonka yhteydessä oli kutsuttu metsästysseuran jäseniä osallistumaan tapahtumaan. Yhteisjahti saikin hyvän vastaanoton ja metsästysseuran majalle kertyi mukavasti miehiä ja naisia molemmista yhdistyksistä. Paikalliset osallistujat toimivat maasto-oppaina mahdollistaen siten alueen tarkoituksenmukaisen käyttämisen.

Maukkaan aamupalan yhteydessä esiteltiin mukana olleet koirat, sekä sovittiin maastoon lähteneiden ryhmien kokoonpanot. Ennen maastoihin siirtymisiä tarkastettiin metsästyskortit. Erillistä vieraskorttia ei vaadittu, mikä osoittaa Kytölän Eräveikkojen suurta sydäntä yhteistapahtumaa kohtaan.

Maastossa

Oppaiden johdolla metsästysmajalta suuntautui maastoihin innokkaiden koirien kera, ryhmiä eri suuntiin. Seuran yli 7000 hehtaarin maa-alueet antoivat jahdille loistavat puitteet ja jokainen beagle sai varmasti runsaasti tilaa jäniksien etsintään.

Beagleista metsässä touhusi nuorimmaisena seitsemän kuukauden ikäinen Justus, saaden heti aamusta hyvää hakuharjoittelua yöllisistä jäniksen hajusta. Tapahtumaan osallistujille luotu ryhmäseuranta kertoi aamun edetessä erilaisista havainnoista ja siellä täällä beaglein hakukäyrät muuttuivat punaisiksi viivoiksi, merkkinä ajon alkamisesta. Alkukaudelle tyypilliseen tapaan tuntuivat ajot hakeutuvan tieurille, joiden kuivuus aiheutti koirille melkoisesti selvitettävää sekä vaikeuttaen ajon sujuvuutta. Muutamat haulikon paukahdukset kertoivat kuitenkin tapahtuman metsästyksellisestä luonteesta. Saalista saatiin kahden jäniksen verran, joiden kaatajina oli sopivasti molempien seurojen edustajat.

)

Lounaaksi jäniskeittoa

Lounashetken tavoiteajaksi oli soviteltu aamupäivän loppua, johon yhtä koirakkoa lukuun ottamatta kaikki ehtivät. Metsästysintoisen koiran saaminen riistan jäljiltä pois, ei ole aina se helpoin tehtävä. Majalla puheensorinaa tahditti edellisen kauden jäniksestä valmistettu maukas jäniskeitto. Tapahtuman onnistuneesta luonteesta kertoivat toiveet yhteisjahdin uusinnasta talviseen aikaan, jopa tämän jahtikauden aikana. Yhteystietojen vaihtamiset mahdollistavat yksittäisten koiranomistajien ja koirattomien harrastajien välisen toiminnan jatkuvuuden.

Beaglein kannalta yhteistapahtuma oli hyvää oppia, jossa koiria päästiin koettelemaan erilaisissa maastoissa, sekä tutustuttamaan uusiin ihmisiin. Yhdistysten jäsenten välisissä keskusteluissa näkemyksiä vaihdettiin niin metsästyksen kuin eri koirarotujenkin ja paikallisen metsästystoiminnan erityispiirteistä. Tällaiset kokemukset kantavat jatkossa beagleja ja heidän omistajiaan hienosti eteenpäin kohti tulevia koitoksia.

Lämmin kiitos Kaakon Beaglen ja Kytölän Eräveikkojen tapahtumaan osallistuneille jäsenille hienosta kauden avauksesta.