Kaakon Beagle Ry:n vuosikokous 27.2.2023 Luumäellä

Kaakon Beagle Ry piti vuosikokouksensa Seuratalo Joukolassa Luumäellä.

Kokouksessa oli läsnä 11 yhdistyksen jäsentä.

Yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin tehtävässä jatkamaan Ossi Hilden Kouvolasta. Hilden kiitti puheessaan jäsenistöä aktiivisuudesta, joka on näyttäytynyt toiminnallisina tapahtumina ja erityisen runsaina ajokokeiden käyntimäärinä. Yhdistyksen toimialueella onkin koekauden jäljiltä BEAJ 1 tuloksen saavuttaneita beagleja historiallisen paljon.

Erovuoroisten hallituksen jäsenten osalta kokous valitsi tehtävässä jatkamaan Petteri Saarnian Lappeenrannasta, sekä uusina jäseninä hallitukseen Jaana Salon Kotkasta ja Ville Aholan Kouvolasta.

Toiminnantarkastajana kokouksen päätöksellä jatkaa Sanna Pahkala Turusta, varalla on Raimo Kaukoranta Pyhtäältä.

Kokouksessa käsiteltiin vuosikokouksen sääntömääräiset asiat. Erityinen painotus kokouksessa oli tulevan toimikauden tapahtumissa, jotka on kiteytetty yhdistyksen vuosikelloon.

Perinteisiin ajokoejärjestelyihin päätettiin liittää uutena kokeena yhdistyksen jäsentenvälinen mestaruuskilpailu. Erillisen noviisikokeen sijaan aloittelijoiden tuki yhdistyksen puitteissa kohdennetaan kokokauden kokeisiin.

Kokouksessa päätettiin jatkaa perinteisen parhaan beaglen kilpailua, sekä uutena osiona aktivoida yhdistyksen jäseniä osallistumaan vuosikellossa mainittuihin tapahtumiin, jossain roolissa. Osallistuminen tuottaa oikeuden pisteeseen, joiden pohjalta muodostuu arpaoikeus hallituksen määrittämään tunnustukseen, joka arvotaan seuraavassa vuosikokouksessa osallistumispisteitä keränneiden kesken.

Yhdistyksen vuosikokouksen jälkeen hallitus järjestäytyi ja valitsi varapuheenjohtajaksi Eveliina Ekmanin Kouvolasta. Yhdistyksen sihteeriksi kutsuttiin Suvi Hauhia Haminasta.